AMCC 2005-06 Academic All-Conference Team
CHATHAM COLLEGE - PITTSBURGH, PA (affiliate member - women's tennis)
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Meg Beach-Hacking JR TEN Theatre New York, NY Radnor
Vanessa Close JR TEN Biology and Political Science Coudersport, PA Coudersport
Erin Spangler SO TEN Art History Hershey, PA Hershey
Sarah Steward SR TEN Behavioral Neuroscience Fox Chapel, PA Fox Chapel
Beth Wolensky SR TEN Chemistry Butler,PA Butler
FROSTBURG STATE UNIVERSITY - FROSTBURG, MD
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Bonnie Axman  SO XC Recreation & Parks Bel Air, MD James Robinson
Diana Baker SR XC Business Adm. Finksburg, MD Westminster
Collin Bednar JR BB Business Administration Salisbury Glen Burnie
Sidney Bittinger SR XC Law & Society Midland, MD Westmar
Shawn Brown FR SOC Chemistry Flintstone, MD Fort Hill
Alexandra Buchanan FR TEN Undecided Stockton, MD Pocomoke
Kristie Butt * SR VB Sociology Germantown, MD Seneca Valley
Kristen Byron FR VB Psychology Westminster, MD Winters Mill
Andrew  Chrobak FR BB Accounting New Castle, PA Laurel
Robert Comerford JR BB Business Administration Herndon, VA Oakton
Jacquelyn Donovan FR SOC Undecided Hollidaysburg, PA Hollidaysburg
Joseph Eaton SO GF Business Adm. Baltimore, MD Pikesville
Zachary Gaudette SO XC English Queenstown, MD Kent Island
Tracie  George JR BSK  Pre-Professional Windber, PA Windber
Patrick Hendricks FR BB Early Child/Elem Education New Milford, CT New Milford
Joanie Herget * SR BSK Elementary Ed. Glen Burnie, MD Old Mill
Melanie  Herget * SR BSK  Health & Physical Education Glen Burnie, MD Old Mill
Amanda  Hernandez * JR BSK/VB Early Child/Elem Education Crofton, MD Arundel
Elizabeth Hlebasko * SR SOC Early Child/Elem Education New Market, MD Linganore
Sarah Huber SO SOC Elementary Ed. Walkersville, MD Walkersville
Nathan Jackson SO GF Chemistry Midlothian, MD Beall
Michael Jester FR BB Wildlife Fisheries Preston, MD Colonel Richardson
Micaela Karinshak * SR SOC Psychology Leesburg, VA Loudoun County
Carolyn Kilkus * SR XC Mass Communications Rockville, MD Richard Montgomery
Brian Leiter FR XC Pre-Art New Windsor, MD Francis Scott Key
Katherine Lyell  SO XC Undecided Newark, DE Newark
Scott Miller * SR BB Health & Physical Education Trumansburg, NY Trumansburg
Andrew  Parker * JR XC Social Science Silver Spring, MD Sandy Springs Friends
Jennifer Patton  FR XC Pre-Professional Barton, MD Westmar
Megan Patton  FR XC Math Barton, MD Westmar
Lora Potts JR SB Elementary Education Purcellville, VA Loudoun Valley
Shera Rowan * SR SOC Political Science Frostburg, MD Bishop Walsh
Wyatt Sagers JR SOC Accounting LaPlata, MD LaPlata
Bethany Seyler * SR SB Recreation & Parks Walkersville, MD Walkersville
Bryan Short FR BB Business Administration Ashburn, VA Paul Vi
Jessica Smith SR SB Business Adm. LaVale, MD Allegany
Thomas Sperow * SR SOC Geography APO AE Parkside
Robert Tarzy FR SOC Business Adm. Rockville, MD Thomas Sprigg
Fabian Uribe FR SOC Independent Studies Elgin, IL Elgin
Kaitlyn Wagner FR SB Elementary Education Leesburg, VA Loudoun County
Lauren Weller FR VB Health & Physical Education Gaithersburg, MD Gaithersburg
Jennifer Wheaton FR VB Undecided Ashburn, VA Stone Bridge
Molly Whyte SO SOC Social Science Basking Ridge, NJ Ridge
Alexander Wilkinson SO SOC Undecided LaVale, MD Bishop Walsh
HILBERT COLLEGE - HAMBURG, NY
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Amber Balseca FR SOC, BSK Business Administration Newfane, NY Newfane
Crystal Bateman FR BSK, SB Accounting Angola, NY Lake Shore
Lindsay Bergman FR BSK Criminal Justice Amherst, NY Holy Angels Academy
Zack Bye FR XC, BSK Liberal Arts Scotia, NY Scotia-Glenville
Tom Cone SR SOC Psychology Rapid City, SD Lincoln
Rachael Edwards FR VB Psychology Westfield, NY Westfield
Katrina Galofaro SO SOC Criminal Justice Dunkirk, NY Silver Creek
Kristy Gonciarz FR VB Crime Scene Investigation Cheektowaga, NY Maryvale
Kelly Goodwin FR SOC, SB Psychology Niagara Falls, NY Niagara Falls
Daniel Irizarry FR XC  Criminal Justice Wayland, NY Wayland-Cohocton
Tim Jordan * JR SOC Economic Crime Investigation Hamburg, NY Frontier
Karen Kalwicki * SR SOC, SB Criminal Justice Sloan, NY John F Kennedy
Josh Krupski * JR SOC Criminal Justice Marilla, NY Iroquois
Janelle Layfield FR VB Human Services Olean, NY Olean
Stephanie Lewandowski FR BSK, SB Criminal Justice Depew, NY Depew
Scott Lippmann FR SOC Criminal Justice Holland, NY Holland
Andrew Mancini * JR BB Criminal Justice Mt. Morris, NY Mt. Morris
Kaitlyn Miller * JR SOC, BSK, SB Economic Crime Investigation Depew, NY Depew
Stephan Morasco FR BB English Memphis, NY Jordan Elbridge 
Catherine Moyer FR SB Criminal Justice Scio, NY Scio Central
Nicolette Newton SO SB Criminal Justice Forestville, NY Forestville
Travis Nowicki FR BB Communications Dewittville, NY Chautauqua Lake Central
Simon Ragona * JR G Economic Crime Investigation Gowanda, NY Gowanda
Dallas Reinard SO BSK, BB Economic Crime Investigation Smethport, PA Smethport
Daniel Russell JR SOC Economic Crime Investigation Marilla, NY Iroquois
Stephanie Salada * JR VB Forensic Science Perry, NY Perry
Erik Seeger FR BB Accounting Orchard Park, NY Orchard Park
Mark Smith SO XC, BSK Business Administration Palmerston North, NZ Palmerston
Glen Ufland * JR G, XC, BSK, BB Criminal Justice Buffalo, NY Bishop Timon
Ashton Vertalino FR VB Liberal Arts Hamburg, NY Hamburg
Jennifer Wade FR SOC Criminal Justice Buffalo, NY Hutch Tech/Mt. Mercy
Cheri White SR XC, BSK Communications Tonawanda, NY Tonwanda
LA ROCHE COLLEGE - PITTSBURGH, PA
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Philip Avolio FR BB Management Eighty Four, PA Canon McMillan HS
Stephanie Bacon FR SOC Criminal Justice Gibsonia, PA Pine Richland
Rebecca Bartoldi FR XC Undeclared Glenshaw, PA Shaler HS
Jenna Bibey FR BSK, SB Elem. Education Carnegie, PA Carlynton
John Bonatesta FR BB Elementary Education N. Cambria, PA N. Cambria HS
Nicole  Booth FR SOC Criminal Justice Pittsburgh, PA Brashear
Amanda Bressler * SO SB Elem. Education McKeesRocks, PA Sto Rox
Krista Chiappini FR SB Criminal Justice Grove City, PA Grove City HS
Erik Densmore FR BB Undeclared Ford City, PA Ford City HS
Jenna Devlin FR SOC Marketing Pgh., PA   Bishop Canevin HS
Doreen  DiNello FR XC Undeclared Pgh., PA   Our Lady of the Sacred Heart HS
Todd Downs * SR SOC Graph/Comm Des. New Stanton, PA Hempfield
Jose Esono Ondo SO SOC International Management Equitorial Guinea LaSalle De Lea HS
Kelly Fernandez FR SB Elementary Education Sewickley, PA Ambridge HS
Caitlin Goodwin SO SOC Elem. Education Pittsburgh, PA Seton LaSalle
Nicole Jacobs SO SOC Radiologic Technology Pgh., PA   North Hills HS
Laura Kawalich * SR SOC Biology Pittsburgh, PA North Hills
Morgan Kelly JR VB International Management Pgh., PA   Keystone Oaks HS
Kara Kelosky FR SB Elementary Education Ellwood City, PA Riverside HS
Adam Kostewicz JR BSK Elementary Education New Kensington, PA Highlands HS
Zach Kostorick FR BSK Management Pgh., PA   North Catholic HS
Dustin Kuhn * JR BB Information Tech. Dover, PA Dover
Matthew LaPaglia * JR SOC Chemistry Erie, PA Iroquois
Derek Leskovic * JR GF Undecided Mars, PA Mars
Stephanie Long FR SOC Graphic/Comm. Design Irwin, PA Penn Trafford HS
Melissa Marsico SO SOC Undecided Pittsburgh, PA Fox Chapel
Lucas McCoy JR BB Undecided Loretta, PA Penn Cambria
Heather Mensinger SO SOC Interior Design Langhorn, PA Neshaminy
Miguel Ntugu SO SOC International Management Equitorial Guinea Bloko Norte HS
Bethany Peracchino SO SB Elem. Education Sidman, PA Forest Hills
Aly  Rana JR GF Finance Karachi, Pakistan Karachi Grammar
Andre  Richards FR XC Marketing Clarendon, Jamaica Clarendon HS
Ricardo Ricketts FR XC Biology Hanover, Jamaica Hanover HS
Melanie Roczko * SR SOC Elem. Education Allison Park, PA Hampton
Nicole  Sebastian SR VB Psychology Cranberry Twp., PA Seneca Valley
Donald Trischler * JR XC Graphic/Comm. Design Pgh., PA   Shaler HS
Sarah Trischler SO VB Undecided Pittsburgh, PA Shaler
Nick Wendell JR BB Undeclared Everett, PA Bedford HS
Mane Wilfredo SO SOC Management Equitorial Guinea LaSalle De Lea HS
Wayne Witter FR SOC Communications/Media Technology Kingston, jamaica St. Georges HS
LAKE ERIE COLLEGE - PAINESVILLE, OH
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Tim Basalla * JR SOC Education Euclid, OH Euclid
Stephen Bell * SR BB Education Painesville, OH Riverside
Angela Bethel FR SOC,BSK Education Beavercreek, OH Miami Valley
Pete Bircher SO BB Education West Park, OH John Marshall
Justin Daly JR SOC Chemistry Hubbard, OH Hubbard
Jen Dodge * JR SB Sports management Painesville, OH Riverside
Tiffany Farner FR VB Undecided West Salem, OH West Salem
Melissa Greco FR bsk Education Kirtland, OH Kirtland
Megan Gursky JR SOC Equine North Canton, OH Canton Central Catholic
Rachel Gursky SO VB Spanish Canton, OH Canton Central Catholic
Jajcen Harris * JR BSK Buisiness Cleveland Hts, OH Villa Angela-Saint Joseph's
Jessica Hedrick FR SB Buisiness Geneva, OH Geneva
Chad Hunt * SR BSK Education Concord, OH Perry
Theresa Hunter * JR SOC Criminal justice Hartford, OH Badger
Tricyn Huntsman SO VB Biology Navarre, OH Canton Central Catholic
J. D. Johnson * JR BSK Education Warren, OH Howland
Kate Kunka * JR XC Psychology Racine, WI Burlington Catholic Central
Jack Lutzeier * SR BSK Biology Basalt, CO Basalt
Heather McElwain * SR BSK Accounting Mentor, OH Mentor
Geovanni Mejia-Lopez * JR SOC Buisiness Brooklyn, NY FDR
Matt Moore FR XC,BSK Undecided Fredericktown, OH Fredericktown
Melissa Peragallo * JR XC Equine Painesville, OH Carmel
Rocky Pfisterer SO BB Undecided Uniontown, OH Green
Megan Price SO VB Psychology Greensburg, PA Greensburg Salem
Megan Sanger FR VB Undecided Mile, IA East Central
Loni Sargent SO SOC,BSK,SB Biology Hubbard, OH Hubbard
Kristi Schmalzer JR SOC Equine Mazomanie, WI Wisconsin Heights
Cassie Stanz * SR SOC Education Jamestown, NY Jamestown
Tracey Stonebridge FR SOC,XC Equine Flushing, NY Saint Francis
Shawnna Sulecki FR VB Business Rock Creek Geneva
Matt Tringhese JR SOC Business Hubbard, OH Hubbard
Shaina Vanderpool SO BSK,SB Education Kingston, OH Chillicothe
MEDAILLE COLLEGE - BUFFALO, NY
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Nick  Andreassi SO BB Sports Management Rochester, NY Arcadia
Tiffany Azzarito SO SOC Elementary Education Westmoreland, NY Westmoreland
Sharon Baker FR SOC Veterinary Technology Madison, NY Madison
Bill Barnack SR GF Sports Management Lancaster, NY Lancaster
Brandon  Beers FR BSK Criminal Justice Canisteo, NY Canisteo
Heather  Belmont FR BB, VB Elementary Education Rochester, NY Nazareth Academy
Kim Braunscheidel * SR VB Elementary Education Buffalo, NY Kenmore West
Molly Brewer FR BB Business Lockport, NY Lockport
Trevor Brown * SR GF Sports Management Everett, WA Edmonds C.C.
Brenlyn Campbell FR BB Liberal Studies Lewiston, NY Lewiston-Porter
Melissa Carter FR VB Media/Communications Lancaster, NY St. Mary's
Matthew  Casper * JR SOC Sports Management Chili, NY Churchville-Chili
Marisa Clark SO BSK Undeclared Hilton, NY Hilton
Kerri Clarkson * JR SOC Elementary Education Colden, NY Springville
Claire Davies FR BSK Sports Management Toronto, ONT Sinclair Secondary
Deanna Dawson FR SOC Psychology East Aurora, NY East Aurora
Steven  DeGroff SO SOC Psychology Allegany, NY Allegany-Limestone
Amina  Diallo SO SOC Business Buffalo, NY Grover Cleveland
Alex Domaradzki * SR BB Biology North Tonawanda, NY North Tonawanda
Jennifer Florczyk SO SOC Elementary Education Rome, NY Westmoreland
Amy  Frazita SO VB, SB Elementary Education Fredonia, NY Fredonia
Jennifer Garris * SR XC Veterinary Technology Wyomissing, PA Penn State Media
Mark Glende * SR GF Elementary Education Webster, NY Webster-Schroeder
Scott Hack SO BSK, GF Business Angola, IN Angola
Lindsey Kennedy * SR SOC Criminal Justice Liverpool, NY Liverpool
Taranne  Kogler SO SOC Social Sciences Buffalo, NY West Seneca West
Leah Mazzullo SO SOC Elementary Education Rochester, NY Aquinas Institute
Dana Metz SO VB Elementary Education Cheektowaga, NY Maryvale
Dennis  Milford SO BSK Criminal Justice Rochester, NY Bishop Kearney
Derek  Nero SO BB Business Buffalo, NY West Seneca East
Blake  Nusbaum SO BB Psychology Williamsville, NY Sweet Home
Michelle Peruzzini * JR VB, SB Elementary Education Cheektowaga, NY John F. Kennedy
Colby Rehrauer SO GF Elementary Education Springville, NY Springville-Griffith
Shala  Reifinger FR XC Veterinary Technology Oswego, NY Oswego
Jacob Reisdorf FR SOC Sports Management Holland, NY Holland
Jared Reisdorf FR SOC Undeclared Holland, NY Holland
Lauren Smith * JR VB, BSK, SB Elementary Education Buffalo, NY Kenmore East
Leigh Ann Superczynski SO SB Undeclared Cheektowaga, NY Villa Maria Academy
Shannon  Superczynski SO SB, XC Sports Management Cheektowaga, NY Villa Maria Academy
Tera Tinti JR XC Veterinary Technology Auburn, NY Auburn
Sara Vertalino * SR SB Health & Human Services West Seneca, NY Mt. Mercy Academy
Amanda Walling SO BSK Undeclared South New Berlin, NY Unadilla Valley
Jeremy Watson JR SOC Psychology Lockport, NY Lockport
Margaret  Wilcox SR SOC, SB Elementary Education Liverpool, NY Liverpool
Craig Yanni JR SOC Business Hornell, NY Hornell
MOUNT ALOYSIUS COLLEGE - CRESSON, PA
(Chi Sigma Alpha inductees TBA)
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Trevor Anderson SO BB Elementary Education Jennerstown, PA North Star
David Archey SO SOC Criminology Cresson, PA Penn Cambria
Brianna Baker SO/FR VB, BSK Pre-Early Childhood/Elementary Ed. Windber, PA Windber
Phil Brandreth FR BSK Business Administration Ellesmere Port, England Whitby
Brandon Bryner SR BB Business Administration Connellsville, PA Connellsville
Brooke Bryner FR VB, BSK Undecided Connellsville, PA Connellsville
Dan  Clark FR BB PS-Pre Physical Therapy Windber, PA Windber
Laura Deely FR SOC Pre-Early Childhood/Elementary Ed. Altoona, PA Bishop Guilfoyle
MaKenzie Douglas FR SOC PS-Pre Physical Therapy Tatesville, PA Northern Bedford
Van Duncan SO BB Physician Assistant Johnstown, PA Richland
Kylee Dunkle SO VB Nursing Altoona, PA Bishop Guilfoyle
Eric  Faint FR BB Pre-Early Childhood/Elementary Ed. Johnstown, PA Westmont Hilltop
Brock Flowers FR BSK Pre Medical Imaging Warfordsburg, PA Southern Fulton
Jordan Frazier FR SOC Business Administration Boswell, PA Johnstown Christian
Erin Goins FR SB, SOC Psychology Chambersburg, PA St. Maria Goretti
Brady Griesheimer FR SOC Pre-Nursing Boswell, PA Johnstown Christian
Jill Heiss FR VB RN to BSN Altoona, PA Bishop Guilfoyle
Allison Hospelhorn JR SOC OTA/PTA Chambersburg, PA Chambersburg
Ann Hospelhorn JR SOC Medical Imaging Chambersburg, PA Chambersburg
KT Hyland JR SOC Undecided Johnstown, PA Bishop McCort
Brandon Krause FR XC General Studies - Student Design Winburne, PA West Branch
Matt Krisko FR GF General Studies - Student Design Wilmore, PA Forest Hills
Lana Loya SR SOC Elem. Ed. Schellsburg, PA Bishop McCort
Tara Lyons JR XC Occupational Therapy North Huntingdon, PA Norwin
Chad  Mattis FR BB Criminology Windber, PA Windber
Ben Maul SO GF Business Administration Portage, PA Portage
Casey  May FR SB   Pre-Early Childhood/Elementary Ed. Mill Run, PA Connellsville
Jill McCoy JR VB Elem. Ed. Roaring Spring, PA Central
Brenna Mohney JR SOC Physical Therapy Assistant Clearfield, PA Clearfield
J.B. Neubauer FR BSK General Science Frostburg, MD Bishop Walsh
Buddy Newton FR GF Nursing Punta Gorda, FL Charlotte
Tessa Paronish SO VB Business Administration Northern Cambria, PA Northern Cambria
Jess Parzanese JR SOC GS- OTA/PTA Lewistown, PA Indian Valley
Amanda Rose FR VB Criminology BA / Forensic Investigation Bedford, PA Bedford
Amber Severa FR BSK Undecided Williamsburg, PA Williamsburg
Jenna Shuck JR XC Psychology Huntingdon, PA Huntingdon
Jeff Slatcoff SR BSK Business Windber, PA Windber
Shana Swan FR BSK Occupational Therapy New Matamoras, OH River
April  Trexel FR SB Undecided Stoystown, PA North Star
Tyler  Trimbath SO BB Business Administration Portage, PA Portage
Brad Vogel SO GF Physical Therapy Johnstown, PA Conemaugh Valley
Stacey  Weakland FR SB Medical Imaging Ashville, PA Penn Cambria
Heidi  Welker SO SB Sign Language / Interpreter Education Jersey Shore, PA Jersey Shore
Megan Welsh FR SOC Sign Language / Interpreter Education Pittsburgh, PA Fox Chapel
PENN STATE ALTOONA - ALTOONA, PA
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Janice Ashenfelder SO SB Education Williamsport, PA Loyalsock Twp.
Andy Bagley SR BB Business Altoona, PA  Altoona
Derek Bailey FR GF Engineering Berwick, PA Berwick
Jill Baumgartner * SO SOC Liberal Arts Altoona, PA  Bishop Guilfoyle
Natalie Bonno SO VB Education Pittsburgh, PA Thomas Jefferson
Brandon Bumbarger JR TEN Criminal Justice Clearfield, PA  Clearfield
Leann Cascino SO XC Health & Human Development Johnstown, PA Bishop McCort
Kelly Cooper SO SOC Agriculture Johnstown, PA Bishop McCort
Patrick Cooper * JR TEN Liberal Arts Altoona, PA  Altoona
Sheena Cooper SO VB Education Windber, PA Windber
Christopher Cowman * JR SOC Information Studies & Technology Ligonear, PA Ligonear Valley
Meagan Crossett FR XC Health & Human Development Mifflinburg, PA Mifflinburg
Monique Davis FR BSK Health & Human Development Washington, DC Calvin Coolidge
Abby Dickerman SO SB Health & Human Development Lancaster, PA Penn Manor
Emma Diehl FR SOC Agriculture Bedford, PA Bedford
Nathaniel Diehl SO BB Engineering Turbo Tulle, PA Warriors Run
Erica Eckman SO TEN Health & Human Development Montoursville, PA Loyalsock
Tyler  Elbin Fr. BB Engineering Warfordsburg, PA Southern Fulton
Jennah Feathers SO XC Education Lewistown, PA  Lewistown
Jamie Fogelsonger FR BSK Undergraduate Studies Indiana, PA Indiana
Jenna Francisco FR TEN Education Clearfield, PA  Clearfield
Amanda Freiwald SR SOC English Johnstown, PA Westmont Hilltop
Bethany Freiwald SO SOC Undergraduate Studies Johnstown, PA Westmont Hilltop
Jonathan Fryer FR XC Business Adminstration Yardley, PA Pennsbury
Brooke  Gardner SO BSK Undergraduate Studies Colchester, VT Colchester
Angela Gilmore FR SOC Health & Human Development Millersburg, PA Millersburg
Nicole Giuliani FR TEN Business Adminstration Kennett Square, PA Kennett
Megan Goss SO VB Business Huntingdon, PA Huntingdon
Katy Grill FR SOC Education Lansdale, PA Lansdale Catholic
Nicole Grindle FR SOC Health & Human Development Lansdale, PA Lansdale Catholic
Drew Grossman FR GF Health & Human Development Wynnewood, PA Lower Marion
Zach Grove SO BB Business Dover, PA Dover
Richard  Hanlon FR XC Health & Human Development Pittsburgh, PA Carrick
Jennifer Hawk FR SB Education Centre Hall, PA Penns Valley
Brock Heller SO SOC Health & Human Development Canton, PA Troy
Steven Hughes FR XC Liberal Arts Williamburg, PA Williamsburg
Paul Keith FR BB Health & Human Development Smith Mill, PA Moshannon Valley
Phil Keith JR BB Criminal Justice Smith Mill, PA Moshannon Valley
Alan Kerstetter FR XC Business Adminstration Lewistown, PA  Lewistown
Ashley Lester FR SOC Undergraduate Studies Blairsville, PA Derry Area
Danielle Lester FR SOC Undergraduate Studies
Ellyce Lippert FR VB Undergraduate Studies Pittsburgh, PA Pittsburgh
Nellie Manis FR XC Business Valley View, PA Tri-Valley
Lauren McGuirk SO VB Education Jefferson Hills, PA Thomas Jefferson
Rebecca  Mielnik SO BSK Business Adminstration Hollidaysburg, PA Hollidaysburg
Barry  Minemyer * JR BSK Mathematics Hastings, PA Bishop Carroll
Erin Monn SR VB Elementary Education Chambersburg, PA Chambersburg
Jill Murray SO BSK Communication Mechanicsburg, PA Mechanicsburg
Chris Nelson SO TEN Undergraduate Studies State College, PA State College
Conor Nelson SO SOC Undergraduate Studies Lincoln University, PA Avon Grove
Sean Nolan * JR SOC Education Allentown, PA Salisbury
Joanna Paul SO TEN Communication South Park, PA South Park
Nicholas Pellegrene FR XC Information Studies & Technology Indiana, PA Marion Center
Tony Petulla * JR BB Criminal Justice Osceola Mills, PA Philipsburg
Brittany Poorman SO BSK Human Development & Family Studies Altoona, PA  Altoona
Aubrey Reed SO SB Undergraduate Studies Pittsburgh, PA North Hills
Tyler  Rickards SO TEN Liberal Arts Tyrone, PA Tyrone
Matt Robuck SO BB Information Studies & Technology Conyers, GA Rockdale County
Daniel Saxton SO SOC Undergraduate Studies Columbia Crossroads, PA Troy
Christopher Scelsi SR BB English Yonkers, NY Iona Prep
Allie Schumacher FR SOC Communication Penfield, NY Penfield
Kimberly Seidel SO XC Business Johnstown, PA Bishop McCort
Amanda Shomo * JR SB Undergraduate Studies Fallentimber, PA Glendale
Jason Shuck FR SOC Undergraduate Studies Huntingdon, PA Huntingdon
Jessica Singer FR SOC Undergraduate Studies Harrisburg, PA Central Dauphin
Ian Smith SO TEN Business Adminstration Natrona Heights, PA Highlands
Jared Swancer JR BB Education Julian, PA Bald Eagle
Chris  Tromm FR BB Health & Human Development Altoona, PA  Altoona
Kirstin Twardon FR BSK Earth & Mineral Sciences Altoona, PA  Altoona
Kari Vanocker SO XC Health & Human Development Coudersport, PA Coudersport
Timothy Wassell SR SOC Undergraduate Studies Hollidaysburg, PA Hollidaysburg
Alicia Webster FR SOC Health & Human Development Sayre, PA Sayre
Steven Werner SR XC Human Development & Family Studies St. Mary's, PA Elk County Catholic
Haley Wheeler SO SOC Health & Human Development Sayre, PA Sayre
Braden Wickham SO BB Health & Human Development Etters, PA Red Lion
PENN STATE BEHREND COLLEGE - ERIE, PA
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Julia Andrus SO BSK Science Corry, PA Corry Area
Colleen Applebaugh * JR SOC Communications Auburn, NH Naples American
Jennifer Bailey FR XC Division of Undergraduate Studies Corry, PA Corry Area
David Baleno FR SOC Humanities & Social Science Pittsburgh, PA Plum
Harry Balwick SR XC Biology Erie, PA McDowell
Jenna Benzenhoefer FR VB Business New Kensington, PA Franklin Regional Senior
Meagan Bielanin FR BSK Humanities & Social Science Erie, PA Mercyhurst Preparatory
Bryan Blaszczyk SR SOC Communications and Media Studies Erie, PA Mercyhurst Preparatory
Miles Boyea SO TEN Business Administration St. Vincent, WI Upper Canada
Lauren Brake FR BSK Busniess Pittsburgh, PA Mt. Lebanon
Benjamin Cain FR BB Business Administration Venetia, PA Peters Township
Melinda Calvert * JR TEN Business Administration Warren, PA Warren Area
Kimberly Chapman FR SOC Science Cranberry Township, PA Seneca Valley Senior
Mark Cipriani JR SOC Mechanical Engineering Erie, PA Cathedral Preparatory
Daniel Craven * JR SOC Engineering Meadville, PA Meadville Area Senior
Jacoby Curtis * JR BSK Management Sugar Grove, PA Eisenhower Middle/Senior
Glenn Davis FR BB Engineering McKees Rocks, PA Montour
Gary Dillaman JR GF General Business Meadville, PA Meadville Area Senior
Amy Dine SO VB Division of Undergraduate Studies Saegertown, PA Cambridge Spring
Shane Elzer SR BB Business Economics Washington, PA Trinity
Natalie  Engel FR BSK Engineering McDonald, PA Fort Cherry
Christopher Engelhardt * JR BB Business Administration Erie, PA McDowell
Kellie Engstrom SR GF Management Information Systems  Russell, PA Eisenhower Middle/Senior  
Amanda Evans * SR VB Mechanical Engineering Pittsburgh, PA Upper Saint Clair
Joseph Ferguson * SR BSK Management Summerville, PA Clarion-Limestone Area
Benjamin Gasbarre SO BSK Engineering DuBois, PA DuBois Central Catholic
Shelley Goodpastor SO TEN Division of Undergraduate Studies Sharon, PA Sharon
Ronald Henry SO BB Division of Undergraduate Studies Mamon, PA Kiski
Kellie Houghton FR SB Humanities & Social Science Jamestown, PA Jamestown
Victoria  Innes FR BSK Science Erie, PA McDowell
Sarah Ishman FR XC Engineering Greenville, PA Greenville
Justin Jennings SR BSK Communications and Media Studies Cranberry, PA Seneca Valley Senior
Julia Koman FR SB Business McKees Rocks, PA Montour
Joshua Loaney * JR GF Business Administration Cranberry Township, PA Seneca Valley Senior
Sara Lucas * JR XC Engineering Hermitage,PA Hickory
Kristin Macha JR SB Engineering Export, PA Franklin Regional Senior
Beth Manganaro FR SOC Engineering Pittsburgh, PA Chartiers Valley
Michelle McGregor * JR XC Biology State College, PA State College
Andrew McNelly JR BB Management Information Systems  Somerset, PA Somerset Area Senior
David Miller FR BB Science Saint Marys, PA St. Marys
Courtney  Mineweaser FR GF Communications Warren, PA Warren Area
Nicole Mineweaser SO XC Accounting Warren, PA Warren Area
Allison Mudrey SO TEN Division of Undergraduate Studies Hermitage,PA Hickory
Karla Murray JR VB Business Erie, PA North East
James Myers SO TEN Engineering Cranberry Township, PA Seneca Valley Senior
Hilary Neal SO GF Engineering Erie, PA Mercyhurst Preparatory
Carli Nemcsik FR VB Education Upper St. Clair, PA Franklin Regional Senior
Michelle Newland * SR SOC Plastics Engineering Technology Glenshaw, PA Fox Chapel Area
Thomas Newman FR BSK Businesss Girard, PA Northwestern
Daryl Nowacki SO TEN Engineering Warren, PA Warren Area
Kathleen  O'Brien * SR XC Comminucations Wexford, PA Davenport Central
Julie Oggier FR BSK Engineering Pittsburgh, PA Oakland Catholic
Andrew Onda JR GF Management Cranberry Township, PA Seneca Valley Senior
James Palmer * FR TEN Management Information Systems  Sharon, PA Sharon
Sarah Patterson FR XC Division of Undergraduate Studies Erie, PA McDowell
Paige Payer * JR VB Division of Undergraduate Studies Venango, PA Cambridge Spring
Stephanie Pence FR VB Division of Undergraduate Studies Youngsville, PA Youngsville
Andrew Powell JR GF Business Union City, PA Union City
Anne Marie Priester SO BSK Humanities & Social Science Wattsburg, PA Seneca High
Garrett Richardson FR BSK Communications Pittsburgh, PA Upper St. Clair
Bradley Ruffo * JR XC Engineering West Middlesex, PA West Middlesex Area Junior-Senior
Shane Scott SO BB Engineering Stoneboro, PA Lakeview
Drew Seker FR BSK Engineering Ellicott City, MD Centennial
Joshua Serafini * JR SOC Finance Erie, PA Cathedral Preparatory
Rachel Slomski * JR BSK Humanities & Social Science Erie, PA McDowell
Leisl Soergel SO XC Education Evans City, PA Butler Area Senior
Ashley Stanko FR SB Division of Undergraduate Studies Erie, PA McDowell
Douglas Straub SO BSK Division of Undergraduate Studies St. Marys, PA Elk County Catholic
Kara Struski * JR SOC Humanities & Social Science Meadville, PA Meadville Area Senior
Aaron Susmarski FR SOC Division of Undergraduate Studies Erie, PA Cathedral Preparatory
Brittany Tonio FR SOC Humanities & Social Science Monica, PA Center
Kenneth Virostek FR TEN Engineering Apollo, PA Kiski
Sarah Webb FR VB Liberal Arts Cranberry, PA Cranberry
Katherine Whitby FR SB Division of Undergraduate Studies Tyrone, PA Tyrone
Christine Wiktorowski FR SOC Engineering Kenmore, NY Kenmore West
Jenna Yankowski * JR TEN Science Bethel Park, PA Bethel Park Senior
Dan Zeigler SO BSK Liberal Arts Johnsonburg, PA Johnsonburg
UNIVERSITY OF PITTSBURGH AT BRADFORD - BRADFORD, PA
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Katie Barrett * SR BSK Sports Medicine Rixford, PA Otto-Eldred
Eli Bowers JR SOC Human Relations Upper Black Eddy, PA Palisades
Richard Bugay * SR XC Computer Science Monroeville, PA Gateway Sr.
Johnathan Campbell SO XC undeclared Russell, PA
Jim Colestro JR BB Bus. Management Bradford, PA Bradford
Chelsey Cummings * SR BSK Business Mayville, NY Chautauqua Lake
Jason  DeForno FR SOC Nursing Bradford, PA Bradford
Kyle Dickey FR SOC Sports Medicine Tioga, PA Williamson
Matthew Fabian * SO GF Bus. Management Hermitage, PA Hickory
Nicole Fries * JR SB Sport Management Dunshore, PA Sullivan County
Whitney Huston SO XC Applied math Hadley, PA
Mallory Kane SO SOC Undeclared Smethport, PA Smethport
David Kosakowski * JR SOC Sports Medicine Portand Mills, PA Ridgway
Brandon Labrozzi JR BB Engineering
David Lewandowski FR XC Undeclared Pittsburgh, PA
Sarah Lyon FR BSK Sports Medicine Clymer, NY Clymer
Katie Maley * SR GF Biology Bradford, PA Bradford
Amy McCoy SO VB Public Relations Kittanning, PA Eldert
Brittany McLean JR GF,SB Applied Math Emporium, PA Cameron County
Kathleen Moore FR BSK Business Warren, PA Warren, PA
Kelley Moyer FR SOC Undeclared Warren, PA Warren
Shannon Murphy * SR GF Applied Math Reynoldsville, PA Dubois
Michelle Pushinsky SR SOC, SB Admin of Justice Albion, PA Northwestern
Megan Richards * JR BSK Sports Medicine Bergen, NY Byron-Bergen
Jordan  Ring SO SOC Sport and Rec. Man. E. Concord, NY Griffith Institute
Kaitlyn Ryan FR GF Undeclared Emporium, PA Cameron Co.
Corey Smock * JR BB Sports Medicine Guys Mills, PA Maplewood
Andrea Spindler JR GF Undeclared Bradford, PA Bradford
Joseph Strotman FR GF Business Bradford, PA Bradford
John Thomas * SR SOC Admin of Justice Ridgway, PA Ridgway
Shellana Welsh FR SOC,BSK Sprots Medicine Quakertown, PA Faith Christian
Benjamin Wentworth FR SOC Undeclared Bradford, PA Bradford
Rose Wilken * SR BSK Sports Medicine Julian, PA Bald Eagle
UNIVERSITY OF PITTSBURGH AT GREENSBURG - GREENSBURG, PA
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Amy  Bandzuch SR BSK Psychology Uniontown, PA Laurel Highlands
Janelle Castner SO SOC Admin. of Justice Catasauqua, PA Catasauqua
Andrea Curtis SO XC Mgmt. Accounting Columbus, PA Corry
Rashad Davison FR BSK Undecided Washington, PA Washington
Amber Dongilli FR SB Pre-Occup Therapy Perryopolis, PA Belle Vernon
Kevin Eckhardt FR SOC Pre-Law Harrison City, PA Penn Trafford
Megan Flower FR SB Mgmt. Accounting Belle Vernon, PA Belle Vernon
Joe Frambach * SO XC Comp. Science Coraopolis, PA West Allegheny
Nick  Fullerton SR GF Admin. of Justice Allenwood, PA Montgomery
Ashley Gardner * JR SB English Writing Vanderbilt Geibel Catholic
Haley Gearhart FR SOC/SB Undecided Apollo, PA Kiski Area
Andrew Gess FR BB Applied Mathematics  Mechanicsburg, PA Trinity
Alexandra Gray * JR SOC Pre Education Pittsburgh, PA Brashear
Adam Hamill * JR GF Mgmt. Info Systems Pittsburgh, PA Seton LaSalle
Jennifer Hantz FR VB Pharmacy Latrobe, PA Greater Latrobe
Laura Heckman SR SOC Anthropology N. Huntingdon, PA Norwin
Billy Johnson SO SOC Management DuBois, PA DuBois
Leah Kaplan * JR SB Communication Pittsburgh, PA Taylor Allderdice
Zachary Kocian JR XC Anthropology Greensburg, PA Hempfield
Jamie Lindner * JR SB Undecided Midland, PA Western Beaver
Leslie Long FR VB Mgmt. Accounting Greensburg, PA Greensburg Salem
Dustin Mills * JR BB Biological Sciences Pittsburgh, PA North Hills
Brad Minnigh * JR SOC Psychology Pittsburgh, PA Trinity Christian
Jill Painter FR XC Undecided Greensburg, PA Greater Latrobe
Stephanie Parzyck SR SOC Mgmt. Accounting South Park, PA South Park
Alan Puglia JR SOC Undecided Belle Vernon, PA Belle Vernon (Penn State Behrend)
Bryan Reft FR BB Mgmt. Accounting Pittsburgh, PA Brashear
Matt Rowland FR BSK Undecided Belle Vernon, PA Belle Vernon
Maggie Samole SO SOC Communication Berlin, PA Berlin Brothers Valley
Matt Sasko FR SOC Mgmt. Accounting Belle Vernon, PA Belle Vernon 
Ben  Sorosky FR BB Management Moon Township, PA Moon
Allison  Schneider SO SOC Management Imperial, PA West Allegheny
Christina Smith SO XC Pre-Occup Therapy Brackenridge, PA Highlands
Patrick  Smith SO TEN Political Science New Castle, PA Neshannock
Shannon Thomas SO BSK/SB Undecided Dallas, PA Dallas (Misericordia)
Megan Thompson SR SOC English Writing Pittsburgh, PA South Park
Josh Thorpe * JR TEN Admin. of Justice N Huntingdon, PA Norwin
Jessica Tintera SO SOC Psychology Harrison City, PA Penn Trafford
Megan Walsh * JR GF Mgmt. Accounting Vandergrift, PA Kiski
Jen Wirginis XC Undecided White Oak, PA McKeesport (Pitt-Johnstown)